ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLAR (DİSLEKSİ)

Öğrenme, en yalın anlamda bilginin kazanılması olarak tanımlanırsa, bireyin bilgiyi kazanırken zorlanması sonucunda ortaya çıkan sorunlara da öğrenme güçlüğü denebilir.

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLAR (DİSLEKSİ)
 
DSM-IV'de (diagnosticandstatisticalmanual of mentaldisorders- zihinsel hastalıklar için tanı ölçütleri) gelişimsel öğrenme güçlüğü; özgül öğrenme güçlüğü, iletişim bozuklukları ve motor beceri bozukluğu olmak üzere üç grup altında incelenmektedir.
 
Özgül öğrenme güçlüğü, okuma, yazma ve matematik alanlarındaki güçlükleri içermektedir. Özgül öğrenme güçlüğü eğitim sistemiyle yakından ilintili bir bozukluktur. Bu nedenle, ilköğretim döneminde tanı konmaktadır.
 
Çeşitli genetik ve çevresel etmenlerle belirlenen, biyolojik temele dayalı bir işlevsel bozukluk konuşma, okuma, yazma ya da artimetik beceriler için gerekli olan bilişsel işlevlerin gelişmesinde gecikme ya da sapmaya neden olur.7
 
İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak, bu onların zâka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Hatta zâka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir.
 
Özel Öğrenme Bozukluğunun Çeşitleri
 
Disleksi (okuma sorunları)
Disfonik disleksi: İşitsel kavrama ve ayırt etme becerilerinde bozukluk vardır. Dil ve sözlü ifadelerde güçlük çekerler.
Disidetik disleksi: Zihinde canlandırma yeteneği bozuktur. Harflerin sıralanışını karıştır, ters çevirir, günleri ayları sırayla söyleyemez.
 
Disgrafi (yazma sorunları) P, D, B, C, H, Y, S, Z, U gibi harfleri yazarken karıştırır ve ters yazar. Bazı harfleri unutur bazılarını fazladan ekler.
 
Diskalkül (matematik sorunları) Sayıları bozuk yazar, sıklıkla yer değiştirir, işlemleri bozuk sırada yapar, geometrik ilişkileri kavramada zorlanır, aritmetik sembolleri tanımada zorlanır.
 
Özgül Öğrenme Bozukluğunun Belirtileri
 
Özgül öğrenme bozukluğu olan çocukların yön ve zaman kavramları yoktur.
 
 Ağırlıklı olarak yazım hataları olarak karşımıza çıkmaktadır. "p, b, d, m, n" sıklıkla karıştırılan harflerdir.
 
 Görsel algı sorunları olduğu zaman şekillerdeki küçük farklılıkları ayırt etmede sorun yaşanır. Görülen harf ya da şekillerin algılanmasında güçlük olur.
 
 Sayıları sıklıkla karıştırırlar. Ardıl olarak saymak kolay bir görevdir. Ancak, eşleme yaparak ya da kategorileme yaparak sayı saymak ve dört işlemi "örneğin 5 yerine 2,6 yerine 9 yazma" karıştırdıkları görülmektedir.
 
 Noktalama işaretlerini kullanmama, okurken yazıları takip edememe, eksik okuma ve ters yazma gibi belirtiler bozukluğun işaretleridir.
 
Tedavi
 
 Erken tanı bu çocukların gelecekte alacakları eğitimin tespiti açısından çok önemlidir. Bu konuda çocuğa yardımcı ve destek olunmalıdır.
 
 Öğrenme bozukluğu tanısı konmuş çocuklara yaşadıkları sorunlar doğrultusunda eğitim programları hazırlanmalıdır. Bu nedenle normal bir okulda eğitimlerine devam ederken yanı sıra bireysel ya da grup hâlinde özel bir eğitim uygulanmalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından verilir.
 
Okumayı öğrenme:
 
 Çocuk önce objelerin isimlerini, sonra bu isimlerin yazıldığı sembolleri (harfleri) öğrenmelidir.
 
 Görsel olarak sembolleri ayırt etmesi yetmez, harflerle sesler arasındaki bağlantıyı kurabilmelidir.
 
 Okumayı öğrenmek çağrışımlar yapabilme becerisine bağlıdır.
 
 Okuduğunu anlarken görsel ve işitsel imajlar ve bunların anlamları arasında çağrışımlar yapılmalıdır.
 
Yazmayı öğrenme:
 
 Araç (kalem) kullanarak sembollerle dili ifade edebilmelidir.
 İnce-motor becerilerini geliştirmelidir.
 El-göz koordinasyonunu gerçekleştirebilmelidir.
 Sıralamayı öğrenmelidir.
 Dikkatini bir iş üzerinde yoğunlaştırabilmelidir.
 Görsel, işitsel, mekânsal algı yaşına uygun olgunlukta olmalıdır.
 El tercihi yerleşmiş olmalıdır.
 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık