OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ GÖSTEREN ÖĞRENCİLERE SUNULACAK DESTEKLER

Öğrenme güçlüğü olan çocukların eğitim programları yaşa ve öğrenme güçlüğünün derecesine göre farklılık göstermektedir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ GÖSTEREN ÖĞRENCİLERE SUNULACAK DESTEKLER

     Öğrenme güçlüğü gösteren çocukların eğitimindeki esas mesele, çocukların sınırlı yeteneklerini en iyi koşullarda maksimum düzeyde kullanabilmelerini sağlamaktır. Öğrenme güçlüğü gösteren çocuk genelde kaynaştırma eğitimine dâhil edilmektedir. Burada, var olan yetenek ve becerilerin davranışa dönüştürülmesi temel amaçtır. Bu noktada kaynaştırma eğitiminin temel amacı, öğrenme güçlüğü olan bireyleri sosyal uyumlarını ve temel meslek becerilerini artırarak bağımsız yaşam deneyimleri kazandırmak ve topluma uyumlarını sağlamaktır.

     Öğrenme güçlüğü gösteren çocuklar birbirlerinden farklı özellikler göstermeleri sebebiyle, bu çocukların eğitim, öğretim yaklaşımlarının da birbirinden farklı özellikler gösterdiği belirtilmektedir. Öğrenme güçlüğü gösteren çocuklar, sınıftaki arkadaşlarına göre hem nicel hem de nitel olarak programdaki bütün konularda daha yavaş bir ilerleme sağladıkları için, öğretmen çocuğun güçlü ve zayıf olduğu yönlerini belirlemeli, bu doğrultuda uygun bir eğitim programı düzenlemelidir.

  Okul öncesi programları, gelecekteki öğrenmeyi etkilemesi ve öğrenmeye temel oluşturması bakımından gelişimsel yetersizliklere odaklanmaktadır. İlkokul programları ise öncelikle akademik yetersizliklerin giderilmesine yöneliktir. Orta öğretim düzeyindeki programlar ise örgencinin yetişkinliğe adapte edebileceği konu alanları üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Çocukların okul için ön becerileri geliştirmelerinde okul öncesi dönemin önemi oldukça fazladır. Okul öncesi dönemde dil becerilerinin desteklenmesi ve okuma yazmaya hazırlık alanlarında okuma için ön koşulların kazandırılması, okul döneminde dil ve okuma yazma alanlarında ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesine yardımcı olur. 
 
     Dil Becerileri 
Öğrenme güçlüğü olan çocuklar dilin biçim, içerik, kullanım olmak üzere üç bileşeninde sorun yaşayabilirler. Okul öncesi döneminde görülen dil problemleri için erken yaşta müdahale edilmezse, okul döneminde okuma, yazma ve okuduğunu anlama gibi becerilerin kazanılmasında önemli güçlükler yaşanabileceği belirtilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için öğretmenler gezi, gözlem, deney gibi çeşitli etkinlikler ve oyunlarla çocuklara etkileşim fırsatı sağlayan ortamlar hazırlamalılar. Çocukları dili kullanmaları için cesaretlendirilmeleri gerekir. Ayrıca öğretmenler çocuğa konuşmayı başlatması için ortam hazırlamalı ve çocuğun anlattıklarını dikkatli bir şekilde dinlemelidir. 
 
Okumaya Hazırlık Becerileri 
 
Okumaya hazırlık alanları görsel algı, yönsel motor koordinasyon, el göz koordinasyonu, küçük motor beceriler ve dil becerileridir. Bu alanlarda kazandırılacak beceriler seçmeli ve kolaydan zora doğru sıralanmalıdır. Okuma ve yazmaya hazırlıkta öğrencilere görsel algı alanında kazandırılması gereken beceriler görsel ayırt etme, görsel eşleme, görsel sınıflandırma ve yönsel motor koordinasyon yani örüntü oluşturmadır. Ayrıca işitsel farkındalık çalışmalarına yer verilerek çocuklar işitsel olarak da okumaya hazır hale getirilmelidir. Okumaya hazırlıkta sesletimsel farkındalık çalışmalarının da yapılması gerekmektedir. Çocukların, konuşma seslerinin farkına varmasını sağlayacak en önemli aktiviteler, tekerleme öğretimi ve içinde ses benzeşmesi olan öyküler okumadır. Tekerleme öğretilirken ses benzeşmelerinin farkına vardırmak yolu ile sesletimsel farkındalık çalışmaları yapılabileceği belirtilmektedir. 
 
Yazmaya Hazırlık Becerileri 
 
Yazmaya hazırlıkta çocuklara küçük motor becerilerle, el göz koordinasyon alanında kazandırılması gereken beceriler yer almaktadır. Bunlar tutma, koparma, takma, çıkarma, boyama, kesme ve yapıştırma türü becerilerdir. Bu tür beceriler öğrencinin kaleme hâkim olmasını sağlar ve el göz koordinasyonunu güçlendirir. Yazmaya hazırlıkta ise çizgi çalışmalarına yer verilir. Bireyin okuma ve yazma yetenekleri yaşam boyu gelişme gösterse de okul öncesi dönem en önemli dönemdir. Çocuklara sözlü ve yazılı dil arasındaki ilişkiyi, harfler, sesler ve kelimeler arasındaki ilişkiyi göstermek gerekmektedir. Sınıflarda konuşma, okuma, yazma, oynama ve dinleme etkinliklerinin yapılacağı ortamlar oluşturularak çocukların okuma ve yazmaya yönelik isteklerinin artması sağlanabilir. 

 

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık