Süt Çocukluğunda Beslenmenin Önemi

Beslenmenin ilk amacı, yaşamı devam ettirmektir. Yaşamın normal ve arzu edilen düzeyde olabilmesi için beslenmenin büyümeyi ve gelişmeyi de sağlayacak özellikte olması gerekir.

Süt Çocukluğunda Beslenmenin Önemi

Yeni doğan bebek yaşamını sürdürmek için ihtiyaçlarının karşılanmasında anneye bağımlıdır. Bebek kendi ihtiyacını karşılayamaz. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi ancak anne ile bebek arasında karşılıklı ilgiye dayanan başarılı bir beslenme ile sağlanır.

Süt çocukluğu çağı, yaşamın ilk yılını kapsar. Bu yıl, diğer yıllara oranla hızlı büyüme ve gelişme yılıdır. Sağlıklı bir bebek, doğduğunda yaklaşık 2,5-3,5 kg ağırlığında, 48-52 cm boyundadır. İlk 15 günde su kaybı nedeni ile doğum ağırlığının %10’unu kaybeder. Boy 0-3 ay içinde ortalama 2-4 cm, 4-12 aylık dönemde ayda 1,5-3 cm uzar. Süt dişleri, sağlıklı bebeklerde 5-9 aylarda çıkmaya başlar. Bir yaşında çocuğun 6-8 dişi vardır. Bebeğin, doğduğunda baş çevresi 34-35 cm’dir. Yine 1 yaşında baş ve göğüs çevresi eşitlenir. Süt çocuğunun bu gelişim özelliklerinin bilinmesi, beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için önemlidir.

Bebeğin iyi beslendiğinin göstergesi, standartlara uygun büyüme ve gelişmesidir. O hâlde çocuğun sağlık ve beslenme durumunu anlamanın en iyi yolu onun büyümesini izlemektir. İlk aylardan itibaren bebeğin ağırlığının ve boyunun ölçülmesi gerekir.

Büyüme ve gelişimi izlemede doğru ölçüm önemlidir. Düzenli aralıklarla bebeğin gelişimi ile ilgili kontroller sağlık ocaklarında yapılmalıdır. Bebek tartılmalı (kantar veya tartı ile) ve boy uzunluğu mezru ile ölçülmelidir. Büyüme grafiğine işaretlenmelidir.

Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda büyüme geriliği ve çeşitli hastalıklar görülür. Ayrıca sağlıklı beslenemeyen çocuk huzursuz ve mutsuz olur.

Sağlıklı beslenen bebekler; canlı, hareketli ve neşelidir. Boy uzunlukları ve vücut ağırlığı normal, görünüşleri sağlıklıdır. İyi beslenme, zihinsel gelişim açısından da önemlidir. İlk yıllarda beyin hücreleri hızlı gelişir. Sağlıklı beslenemeyen çocuklarda öğrenme güçlüğü ve zihinsel yetersizlikler görülebilir. Bebeğin beslenme alışkanlığı iyi bir dengeye oturtulursa duygusal gelişimi de olumlu yönde etkilenir. Özellikle emme sırasında anne ve çocuk arasında kurulan duygusal bağ, temel güven duygusunu geliştirir.

 

     Süt Çocuğunun Beslenmesinde Temel İlkeler

Süt çocuklarında üç Şekilde beslenme gözlenir:

* Doğal beslenme: Anne sütü ile beslenmedir. Bebeğin beslenmesinde en doğal yol, anne sütünün verilmesidir. Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütü vermelidir.

*Yapay beslenme (suni beslenme ): Anne sütünün verilmediği durumlarda anne sütü olmadan diğer sütler ya da mamalarla yapılan beslenme Ģeklidir. Bebek beslenirken biberon ve bebeğe uygun kaşık kullanılır.

*Tamamlayıcı beslenme: Anne sütünün yetmemesi durumunda veya 6 aydan sonra anne sütü ile birlikte diğer sütlerin ve ek besinlerin verilmesi şeklindeki beslenmeye “tamamlayıcı beslenme” denir.

Doğal, yapay, tamamlayıcı olarak hangi şekilde beslenirse beslensin çocukların gösterdikleri “yetersiz beslenme” belirtileri ortaktır. Süt çocuklarının beslenmesinde aşağıdaki temel ilkeler göz önünde bulundurulmalıdır:

Ø Beslenme, sağlıklı ve düzenli olmalıdır.

Ø Her çocuğun doğumdan itibaren besin öğelerinden yeterli ve dengeli olarak alması gerekir.

Ø Bebeğin beslenmesi, durumuna ve yaşına uygun olmalıdır.

 

Doğumdan sonraki ilk günlerde salgılanan koyu kıvamlı sarımtırak rengindeki anne sütü (kolostrum) bebeğe mutlaka verilmelidir. Kolostrum, halk arasında “ağız sütü” olarak adlandırılır.

* Bebek iyi emiyor, büyüme gelişmesi düzgün gidiyorsa altıncı aya kadar anne sütü yeterlidir. Bebeğin beslenmesinde anne sütü tercih edilmelidir.

* İlk 1-1,5 ay bebek her ağladığında emzirilmelidir. Daha sonra 3-4 saat ara ile 5-6 öğün beslenmelidir.

* Emziklilikte meme bakımına ve temizliğe önem verilmelidir.

* Bebek, anne sütü aldığı sürece tamamlayıcı besinler kaşıkla verilmelidir çünkü çocuk biberona alışırsa anne memesini emmeyi bırakabilir. Anne sütünün devamı için de önemlidir. Ancak yapay beslenmede yiyecekler sadece kaşıkla değil, ara sıra biberonla da verilmelidir, biberon kullanılmazsa daha sonra parmak emme olayı ortaya çıkabilir.

* Tamamlayıcı besinlere az miktarda ve teker teker başlanmalı, miktar her gün biraz daha artırılmalıdır.

* Tamamlayıcı besinlerin seçiminde ailenin ekonomik gücü ve yemek alışkanlıkları dikkate alınmalıdır.

* Çocuğu beslerken anne sevgi ve şefkat göstermelidir.

* 6-12 aylık çocukların beslenmesinde meyve suyu ve püresi, sebze çorbası ve yoğurtlu çorbalar ilk başlanacak ek besinlerdir (Anne Çocuk Sağlığı Merkezleri’nden aylara göre tamamlayıcı besin tablosu alınıp incelenebilir.). 

 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık