AİLE EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Ailelere çocuk gelişiminin yansıra, kurumlarda yapılan ve evde çocuklarıyla beraber yapabilecekleri faaliyetler konusunda yardım edilirse daha bilinçli ebeveynler olarak yetişir ve çocukları için daha etkili hareket ederler.

AİLE EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Aile içerisinde ebeveynler çocukların ilk öğretmenleri olarak desteklendiklerinde, çocukların başarısının artması daha muhtemeldir.
Aileler çocuklarının yetenekleri, değerleri, öğrenmeleri, duyguları ve fikirleri üzerinde sürekli bir etkiye sahiptirler. Bu nedenle eğitimdeki etkililiklerini verimli bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Birçok aile çocukların eğitimlerindeki önemlerinin farkında olmamalarına rağmen çocukların eğitim ve gelişiminde aile katılımının ne derece önemli olduğuna dair sonuçlar bulunmaktadır.
Eğitim yoluyla toplumun temeli olan aileleri, çocuğun çok yönlü gelişimini desteklemek amacıyla bilgilendirme, bilinçlendirme, toplumsal gelişme ve kalkınmaya hız kazandırma sürecinde çok önemlidir. Türkiye'de son yıllarda önemli değişimler yaşanmıştır. Bu çerçevede iç göç, hızlı kentleşme, bölgesel farklılıklar, ekonomik krizler, çocuk ve genç nüfusunun hızla artması, işsizlik, aile içi şiddet gibi sebepler, çocuklar üzerinde olumsuz etkilere neden olmuştur. Çocuk istismarı ve aile içi şiddet konularındaki veriler özellikle risk altındaki çocuklar için ivedilikle koruma ve önleme tedbirlerinin hayata geçirilmesini gerekli kılmaktadır.
Bilindiği gibi ulusal ve uluslararası kanunlar ve Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 1, 3 ve 18'inci maddelerinde; 18 yaşına kadar her insanın çocuk sayılacağı, çocukla ilgili bütün girişimlerde çocuğun yüksek yararının gözetilmesi gerektiği, anne-babanın, çocuğun yetiştirilmesinde ortak sorumluluk taşıdıkları ifade edilerek, çocuk yetiştirme alanında devletin anne-babaya yeterli desteği sağlayacağı vurgulanmaktadır. Bu yüzden; çocuğun yetiştirilmesi, korunması, sağlık, eğitim hizmetlerinden yararlanması, haklar doğrultusunda yeteneklerinin geliştirilmesi ve kişisel gelişiminin sağlanması, başta devlet olmak üzere toplumun ve ailelerin sorumluluğundadır.
Çocuğa yönelik hizmetlerden üst düzeyde verim alınabilmesi için; farklı sektörlerin aynı amaç ve gündemle hareket etmesi, aynı anda farklı alanlara hizmet sektörlerinin güçlü yanlarını kullanarak, kısıtlı imkânların sağlıklı bir iletişim ve organizasyonla bütünleştirilmesi; aileye götürülecek eğitim, sağlık, bakım, koruma ve danışmanlık hizmetlerinin etkili bir koordinasyon modeli çerçevesinde ele alınması gerekmektedir.
Ülkemizde 0-18 yaş nüfusunun yaklaşık 27 milyona ulaşması, bu yaş grubunun toplam nüfusa oranının ise %36,4 olması, konunun önemini daha da artırmakta ve kurumlar arası etkili bir iş birliğini zorunlu kılmaktadır.
Modern devletin gücü sosyal devlet anlayışında yatmaktadır. Sosyal devlet anlayışı tüm toplumu kapsayan, özel olarak korunması gereken nüfus gruplarını destekleyen çağdaş bir koruma sistemidir. Bu bağlamda, eğitim çağındaki tüm çocuklar ile risk altındaki çocukların yaşama-geliştirme-bakım haklarının güvence altına alınması, kurumların öncelikli sorumluluk alanlarındandır.
Bilindiği gibi ailelerin bilgi ve beceri yoksunluğu, çocukların yaşamalarının, gelişmelerinin ve potansiyellerini kullanmalarının önünde en büyük engellerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle aile eğitimi her çağda olduğu gibi günümüzde de önemi sürekli artan yükselen bir değerdir. Bu yüzden aile eğitimi ve onun en önemli öğesi olan kadın ile ilgili olarak çok fazla sivil toplum örgütü kurulmakta ve önemli çalışmalar yapılmaktadır.
Aile kurmak son derecede önemli ve zor bir durumdur. Ama kurulmuş bir aileyi devam ettirmek hele sağlıklı mutlu bir şekilde devam ettirmek daha da zordur.
Ailenin kurulması, devam ettirilmesi ne kadar zor olsa da aileden vazgeçmek de hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu nedenle gelişen teknolojiye ve onun getirdiği imkânlara ve toplumların gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak bu ikileme çözüm aranmaya çalışılmış ve tek çözüm olarak ailelerin eğitilmeleri gereği ortaya çıkmıştır.
Aile eğitimi kavramı, ailelerin kurulmalarından itibaren, devam ettiği süre içinde sorunsuz olarak sağlıklı, mutlu, topluma yararlı işlev görmesi düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda aile eğitiminin verilmesi ile ilgili olarak değişik ülkelerde değişik yollar izlenmektedir. Çoğu kez izlenen bu yolların her biri ayrı ayrı uygulanmakta ve böylece mümkün olduğunca her aileye ailenin herhangi bir aşamasında ulaşılarak eğitim verilmeye çalışılmaktadır.
Aile eğitimi, daha çok ailenin yaşayabileceği olası sorunlar ve bu sorunların çözüm yolları şeklinde düzenlenmeli ve koruyucu önlemlere daha fazla ağırlık verilmeye çalışılmalıdır. Söz konusu bu eğitim, örgün eğitim kurumlarında ilgili bölümler de verilebildiği gibi yaygın eğitim kurumlarında kurslar açma şeklinde de olabilmektedir. Öte yandan aile danışma hizmeti veren kurumları da aile eğitimi kavramı içerisinde değerlendirmek gerekir.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık