Çocuklarda Fiziksel Gelişim Süreci ( 0 - 12 yaş )

Fiziksel gelişim , bireysel büyüme ve bireyler arası farklılıkları yorumlamada yardımcı olur.Bireyin kişiliği üzerinde en çok etkisi görülen alan fiziksel gelişimdir.Fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönem ise bebeklik dönemidir.

Çocuklarda Fiziksel Gelişim Süreci ( 0 - 12 yaş )

Fiziksel Gelişim çocuğun beden yapısındaki niceliksel değişme ve artışları içerir.Doğumdan on iki yaşa kadar olan fiziksel gelişim boy ve kilo , kaslar , kemikler ve dişler , sistemler ve organlar açısından incelenmektedir.

Yaşamın ilk yıllarındaki gelişim gelecek yıllardaki gelişmenin temelini şekillendirir.Oyun döneminde fiziksel gelişim bebeklik dönemine göre daha yavaştır.Fiziksel gelişim baştan ayağa , merkezden dışa doğru ilkesine uygun bir şekilde gelişimini sürdürür.Bu gelişim süreci bireyin psiko-motor , duygusal , sosyal ve zihinsel yaşamını da etkiler.Böylece bireyin bir kişilik geliştimesine yol açar.

     BOY VE KİLO

Yeni doğan bir bebeğin boyu ortalama 48 - 35 cm , kilosu ise 3,250 - 3,500 gr arasındadır.Erkek çocuklar kız çocuklara göre daha uzun boylu ve daha kilolu doğarlar. Yaşamın ilk bir yılında büyüme büyük bir hızla devam eder.Vücut ağırlığındaki değişmeler bebeğin gelişip gelişmediğini gösteren önemli göstergedir.Bebek özellikle ilk iki yıl düzenli aralıklarla tartılmalıdır.Bebek beşinci ayda doğum ağırlığının iki katına birinci yılın sonunda üç katına ve ikinci yılın sonunda ise dört katına ulaşır.

Bebeğin bir yıl içerisindeboyu 75cm ye ve kilosu 10 kg a ulaşabilir.Birinci yılda bebek , boyuna oranla kilosunun daha fazla olması nedeniyle şişman bir görünümdedir.Bebeğin karnı büyüktür ve kambur bir duruşu vardır.İki yaşında kamburluk azalır , üç yaşında duruşu yetişkine benzer.Hem kız hem de erkek çocuklar da boy büyümesi ve ağırlık artması , doğumu izleyen bir bir kaç yıl içerisinde ve ergenlik döneminde fazla , ilk çocukluk ve erinlik öncesine yakın yıllarda oldukça azdır.İki - beş yaşarasında boyun uzama hızı yavaşlar.

Çocuk dört yaşına geldiğinde boyu doğumdaki boyunun iki katına ulaşır.İki - altı yaş arasındaki çocuğun ağırlığı senede iki kilo artarak yaklaşık olarak 23 - 24 kg ' a ulaşır.

Beş - altı yaşlarında başlayan büyüme hızındaki düşme , on - onbir yaşlarının sonuna kadar devam eder.Yedi yaşındaki erkek çocuklar ortalama olarak 1,27 cm boyundadır, on yaşlarına geldiklerinde ise boyları 1,38 cm yi bulur.

Kız ve erkek çocuklar arasında boy ve kilo yönünden farklılıklar görülür.Okul öncesi dönemde kız ve erkek çocukların bedenlerinin oldukça benzer olmasına rağmen erkeklerin biraz daha uzun ve ağır oldukları görülür.Erkek çocuklar kızlardan daha çok kemik ve kas kütlesine sahiptir.On bir yaş çocuklarının en önemli özelliği sabit ve yavaş büyümedir.Bu dönemde çocuk oyun ve spor performansında daha olgun düzeye ulaşır ve becerileri hızla öğrenir.Ağırlık ve boyda meydana gelen yavaş büyüme çocuğun vücuduna alışmasına yardımcı olur.

Okulun ilk yıllarında çocukların fiziksel gelişimlerinde gittikçe artan bir yavaşlama olmasına karşılık , on yaşlarına doğru vücut biyokimyasındaki farklılaşmalara bağlı olarak , özellikle kız çocuklarında ani bir boy artışı yanında , ikincil cinsiyet özelliklerinin de belirmeye başladığı görülür ağırlık artışı kızlarda daha çok il adet döneminde , erkeklerde ise daha çok 15 - 16 yaş civarında olur.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık