Medya Araçlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Medya araçlarının çocuklar üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz etkileri olabilmekte.Medyanın çocuk üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin aslında medya araçlarının kullanım şekliyle doğrudan ilişkili olduğu görülmektedir.

Medya Araçlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çevreyle kurduğu iletişim bağı, doğum anından itibaren çocuğun kendi varlığını ve çevresini anlamlandırmasını sağlar. Çocuk, gözlerini açtığı andan başlayarak çevresinde algıladığı her şeyi anlamlandırma ve kavrama eğilimindedir.

Kişiliğin gelişmesi de zaten bu algılama, kavrama ve anlamlandırma faaliyetinden başka bir şey değildir. Bu noktadan hareketle çocuğa ailesiyle birlikte eşlik etmeye başlayan medya onun gelişimi üzerinde de çok büyük etki meydana getirmektedir.

Çeşitli medya kanallarından beslenen çocuğun hayata bakışı ve hayatı algılayışı da bu kanallardan aldıklarıyla paralellik arz etmektedir. Çocuklarıavutmak ve meşgul etmek için sıklıkla kullanılan televizyon ve bilgisayar gibi medya araçları bazı durumlarda çocuğun gelişim sürecinde ailenin de önüne geçmektedir.

Medya araçlarının çocuklar üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz etkilerinden söz etmek mümkündür.
 
Medyanın olumlu etkileri şu şekilde sıralanabilir:
 
• Çocukların dil gelişimine katkı sağlar.
 
• Yeni kavramların öğrenilmesine yardımcı olur.
 
• Eğitim amaçlı hazırlanan içeriklerin sunulmasıyla akademik başarı artırılabilir.
 
• Birden fazla duyu organına hitap eden materyaller çocuğun algısının ve kavramasının güçlenmesine yardım eder.
 
• Çocuğun yakın çevresinde göremeyeceği varlık ve nesneleri tanımasını; etrafında sıklıkla yaşanmayacak olayları ve durumları görmesini sağlar.
 
• Olumlu davranışların öğrenilmesine ve pekiştirilmesine yardımcı olur.
 
Medya araçlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ise şunlardır:
 
• Kontrolsüz bir şekilde kullanılan medya araçları çocuğun sosyalleşmesini engeller.
 
• Medya araçlarındaki yanlış modeller, çocuğun yanlış davranış kalıpları oluşturmasına neden olur.
 
• Şiddet ve saldırganlık ihtiva eden medya içerikleri çocuklarda bu davranışların yerleşmesine sebep olur.
 
• Gerçeği ve kurguyu ayırt edemeyen çocuklarda gerçek dünya ile sanal ortamdaki uyumsuzluklar davranış bozukluklarına yol açabilir.
 
• Belli bir plan ve sistem dâhilinde kullanılmayan medya araçları akademik başarının düşmesine sebep olabilir.
 
• Medya araçları başında geçirilen kontrolsüz zamanlar, çocuğun zaman yönetimi konusundaki becerilerinin azalmasına neden olur.
 
Medyanın çocuk üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin aslında medya araçlarının kullanım şekliyle doğrudan ilişkili olduğu görülmektedir. Bu noktada temel yaklaşım devletin, toplumun ve nihayetinde bireylerin kullanım şekilleri medyanın etki yönünü de belirlemektedir.
 
Bu hususta devletin üzerine düşen temel görev, kitle iletişim araçlarını çocuk gelişimi yönünden kontrol etmek ve toplumun medya kullanımı konusundaki yeterliğini artıracak tedbirleri almaktır.
 
Toplumun üzerine düşen görev ise, medyanın etkileri konusunda bilinçlenme ve medyanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırma yönünde bir çabasının olmasıdır. Ayrıca öncelikle toplumda yanlış bir şekilde yerleşmiş bulunan, medya araçlarını çocukları avutmak ve onları meşgul etmek için bir araç olarak görme düşüncesinden vazgeçilmelidir.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık