ÇOCUKLARDA DUYGU DURUM BOZUKLUKLARINDAN DEPRESYON

Depresyon toplumda en sık görülen psikiyatrik bozukluklardan biridir.Yaşamı boyunca her beş kişiden birinin depresyon geçirdiği bilinmektedir. Depresyon sıklığı ergenlik öncesi dönemde, yaklaşık %5 iken, ergenlik döneminde %15’e çıkmaktadır.

ÇOCUKLARDA DUYGU DURUM BOZUKLUKLARINDAN DEPRESYON
 
 Depresyonu olan çocuklarda kız/erkek oranının eşit ya da erkeklerde hafif derecede daha fazla olduğunu gösteren araştırmalar vardır.
 
Ergenlikle birlikte erişkin depresyonunda olduğu gibi kızların oranı artmaktadır. Depresyon, belirgin olarak 10 yaşından sonra artmaya başlamaktadır. Yaş ve cinsiyetle ilgili bu özelliklerin hormonal değişiklikler, genetik etkenler, bilişsel değişiklikler, olumsuz yaşam olaylarının artışı ve koruyucu etkenlerdeki azalma ile ilişkili olabileceği ileri sürülmektedir.
 
Çocuklarda bazen sıkıntılı durumlara tepki olarak gerçek bir depresyon olmadan geçici depresyon belirtileri gözlenebilir. Bununla birlikte, bu belirtiler uzun süre (örneğin; haftalarca) belirgin bir şiddette devam ederse depresyon gelişmiş olabilir. Çocuklardaki depresyon belirtileri sıklıkla aile ve çevre tarafından huysuzluk, şımarıklık, yaramazlık, tembellik ve aksilik gibi algılanabilmektedir. Bu durum, çocuğu tedaviden mahrum bıraktığı gibi olumsuz bir takım tutum ve davranışlara maruz kalmasına yol açabilmektedir.
Çocuklardaki depresyon belirtileri erişkinlerden farklı olabildiği için uzman kişilerce değerlendirilmediği sürece çocukluk depresyonu tanılanamayabilir.
 
Çocukluk çağı depresyonunda erken tanı ve tedavi önemli olduğu için ailelerin ve eğitimcilerin çocuklarda görülebilen depresyon belirtileri hakkında bilgi sahibi olması gerekir.
 
Depresyondaki çocuklarda sıklıkla gözlemlenen duygusal ve davranışsal belirtiler
 
 Çocuk kendini üzgün, kederli, neşesiz, mutsuz, çaresiz, karamsar hisseder, yüz görünümü üzgün ve mutsuzdur.
 
 Çocuk önceden severek ve zevk alarak yaptığı işlere ve oyunlara karşı ilgisiz davranır, bunlardan eskisi gibi zevk alamaz, oyunlara katılmak veya evden dışarı çıkmak istemez ve içine kapanmıştır.
 
 Çocuk öncesine göre daha çabuk sinirlenip, öfkelenip, huzursuz ve gergin olabilir.
 Çocuk sıklıkla uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorlanır, bazen çok uyuma ve yataktan çıkmak istemeyebilir, iştahta sıklıkla azalma, bazen de artma şeklinde değişiklikler gözlenebilir.
 
 Çocuk kendini değersiz ve işe yaramaz görebilir. Kimsenin onu sevmediğini (anne baba dahil), kendisinin kötü, aptal, sevimsiz bir çocuk olduğunu düşünebilir. Onu ilgilendirmeyen hata veya yanlışlardan dolayı kendini suçlayabilir. Bazı çocuklar ‘keşke ölsem de kurtulsam’, ‘keşke doğmasaydım’, ‘ben boşuna yaşıyorum’ gibi dolaylı olarak ölmeyi isteyebilir veya kendini öldürmekten bahsedebilir ve kendini öldürmeye kalkışabilir.
 
 Çocuk eskisi gibi dikkatini derse veremez, dersleri kötüleşir, unutkanlık ve dalgınlık gibi belirtiler görülebilir.
 
 Çocuğun hareketleri yavaşlamış, ağırlaşmış olabilir. Çocuk pek konuşmak istemeyebilir ve konuşurken de kısık ve üzgün bir sesle kısa cümlelerle konuşur. Kendini yorgun, enerjisi tükenmiş gibi hissedebilir veya dışarıdan böyle gözükebilir.
 
 Çocuk sıklıkla nedeni açıklanamayan baş ağrısı, karın ağrısı, kas ağrıları, bulantı ve kusma gibi bedensel belirtiler gösterebilir.
 
Çocukluk çağı depresyonu için önemli bir takım risk faktörleri
 
 Ebeveynde (özellikle annede) depresyon başta olmak üzere psikiyatrik bozukluk olması,
 Çocuğun fiziksel veya duygusal açıdan ihmal ve istismara maruz kalması,
 Çocuğun sürekli horlanması, dışlanması, eleştirilmesi, azarlanması,
 Huzursuz ve kaotik aile ortamı, anne babanın ayrılması ve boşanması ya da ölüm,
 Arkadaş öğretmen ilişkileri, onların yargı ve değerlendirmeleri
 Çocukta bir takım kronik tıbbi hastalıkların olmasıdır
 
Depresyon belirtileri gösteren bir çocuk mutlaka bir çocuk psikiyatristi tarafından değerlendirilmelidir. Çocuk ve ergen depresyonlarının tedavisinde ilk adım, değerlendirme sırasındaki sorunun doğasını belirlemektir. Değerlendirmede,psikolojik durumlar belirlenir. Çocuk, ergen ve birlikte yaşadığı yetişkinler de tedavi programı içine alınır. İçgörüye dayalı psikodinamik tedavi, oyun tedavisi, davranışçı-bilişsel tedavi, ilaç tedavileri ya da bunların birlikte kullanımı çocuk ve ergenlerde görülen depresyonda sık uygulanan tedavi yöntemleridir.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık