Çocuklarda Davranış Problemleri

Çocuklar farkında olmadan çizdikleri resimlerde korkularını öfkelerini , düş kırıklıklarını , değersizlik duygularını dile getirirler.

Çocuklarda Davranış Problemleri
 
 
Ailenin sosyal kültürel ve ekonomik yönden kötü şartlar içinde yaşaması çocuğa şiddet uygulanması , küçük yaşta çalışmaya başlanması ya da dilenmeye zorlanması gibi olumsuz şartlar nedeniyle çocukların davranışlarında bozulmalar görülür. '' Davranış Problemleri '' kısaca 
 
1 - Alt Islatma ( Enuresis ) : Çocuklarda tuvalet kontrolü 3 - 4 yaşlarında kazanılır.Eğer bir çocuk 4 yaşından sonra hala altını ıslatmaya devam ediyorsa normal olmayan bu duruma ( Enuresis ) adı verilir.Enuresis iki biçimde ya fiziksel ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir.
 
Birincisi genetik ya da organik nedenli sinir - kas gelişmesinin gecikmesinden dolayı çocuk kas kontrolü yapamaz , altını ıslatır.
 
İkincisi ise aileye yeni bir kardeşin gelmesi , yeni bir eve taşınması , anne baba geçimsizliği gibi ruhsal gerginliğe yol açan durumlarda altını ıslatma görülebilir.Enuresis ekonomik ekonomik ve kültürel seviyesi düşük aile ortamında , yeterli duygusal ilgiden yoksun , nörotik ve uyumsuz çocuklarda daha çok görülmektedir.
 
2 - Dışkı Kaçırma ( Enkopresis ) : Herhangi bir organik neden yokken 3 - 4 yaşından itibaren çocuğun dışkısını kontrol edemeyerek altını kirletmesine enkopresis '' Enkopresis '' denir.Enuresise göre daha az rastlanılan bir durumdur.Yanlış tuvalet eğitimi , aile içi çatışmalar , annenin aşırı titizliği gibi nedenler bu durumun oluşmasında etkili olabilir.
 
3 - Parmak Emme :  Bu durumun normal çocuklarda herhangi bir psikolojik etki olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülebilir.Parmak emmenin 4 yaşına doğru kaybolması beklenir.Parmak emme psikolojik sorun veya gerginliklerin bir sonucu olarak gelişebilir.Çocuk 4 yaşından sonra parmak emmeye devam ettiği takdirde bunun temelinde anne babanın hatalı tutumları olup olmadığı araştırılmalıdır.
 
4 - Tırnak Yeme : Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olmaktadır.Ailenin çocuğa aşırı baskıcı bir eğitim uygulaması , çocuğun sürekli olarak azarlanması , eleştirilmesi , kıskançlık , çocuğa yetersiz ilgi ve sevgi gösterme , vb.durumlar tırnak yeme davranışının görülmesine sebep olabilir.
 
5 - Çeşitli Tikler : Tik , istemli çalışan çizgili beden kaslarında ortaya çıkan istem dışı aralıklı kasılmalardır.Tikler huzursuzluk gösteren  , alıngan , sıkılgan , bencil , çabuk heyecanlanan , kolayca kızan ve kırılan çocuklarda daha sık görülmektedir.Erken yaşlarda başlayan korku , kaygı , endişe , gerginlik gibi stres belirtileri de tiklerin ortaya çıkmasından etkili olabilir.
 
6 - Kekeleme : Kekemelik genellikle 3-5 yaşları arasında ortaya çıkan bir konuşma bozukluğudur. Bu itibarla 3 yaşından önce görülen kekelemeler konuşma bozukluğu olarak değerlendirilemez.Çünkü bu yaşta düşünme hızı konuşma hızından daha yüksek olduğu için çocuk düşünme hızında konuşmak isterken kelime bulmakta zorlanırve kekeler.Anne babalar bu durumu normal karşılamalı çocuğu düzgün konuşmaya zorlamamlıdır.Gerçek kekemelik psikolojik kaynaklı olup çocuk belli bir yaşa kadar konuşma becerisi kazandıktan sonra yavaş veya birden bire ortaya çıkan kekemeliktir.Eğer kekemeliğe altını ıslatma kardeş kıskançlığı , tırnak yeme , tik , uyku ve yeme problemleri de eşlik ediyorsa , durum oldukça ciddi demektir.
 
Gırtlak , ses telleri , dil ve ağız gibi konuşma organlarındaki bir bozukluktan kaynaklanan kekemelikte çocuk zaten baştan itibaren konuşma güçlüğü çekmektedir.Eğer böyle bir durum var ise psikologla görüşmeden önce çocuğu bir kulak-burun-boğaz uzmanına götürülmeli , gerekli testler yaptırılmalıdır.
 
7 - Evden Kaçma : Evden kaçan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda zihinsel engel durumu hariç hemen hepsinin aileleriyle sorunları olduğu görülmektedir.Aile de şiddetli geçimsizlik , işsizlik , fakirlik , dayak , eğitimsizlik gibi olumsuzluklar öncelikle çocukları etkilemektedir.Çocuklar sıcak aile ortamından sevgiden , ilgiden ve şefkatten mahrum olarak büyümektedirler.Bu çocuklar kendi ayakları üzerinde duracak yaşa geldikleri zaman sıkıcı aile ortamından , dayaktan , kötü muameleden ve sefaletten kurtulmak için evden kaçarlar.
 
7 - Yalan Söyleme : Yalan söylemek bir hatayı gizlemek veya karşısındaki kişiyialdatmak amacıyla gerçeğe uygun olmayan ifadeler kullanmaktadır.Çocuğun 5 yaşına kadar ilgi çekmek için uydurduğu hikayeleri yalan olarak değerlendiremeyiz.Çocuğa verilen sert cezalar çocuğun yalan söylemesine yol açabilir.Yalan söyleme davranışını üç başlıkta inceleyebiliriz.
 
 * Sözde Yalan : Çocukların gerçek dışı konuşmaları çok sık görülür.Çocukta gerçekçilik duygusunun zaman içinde kazanıldığını unutmamak ve hemen '' yalan '' damgasını vurmamak gerekir.Çocukların 3-4 yaşlarında dikkat çekmek için uydurdukları hikayeleri yalan olarak değerlendiremeyiz.Bunlar gerçek anlamda sözde yalanlardır.,
 
* Alışkanlık Haline Gelen Yalanlar : Çocuğun gerçekle gerçek olmayanı ayırt etmeye başladığı 6-7 yaşlarda hala yalan söylemeye devam etmesi durumunda yalanın temelinde aile ve çevre ile olan olumsuz ilişkiler üzerinde durmak gerekir.Bu tür yalan çocuğun birtakım sonuçları elde etmek için bencilce başkalarını bilerek ve isteyerek aldatmasıdır.Yalana neden olan 4 etken vardır.Aşağılık ve suçluluk duygusu , saldırganlık ve kıskançlık.
 
* Patolojik Yalan : Bu tür yalan duygulanım bozukluğunun bir belirtisi olarak görülür.Değersizlik duygusu ve özgüven eksikliği bazı patolojik yalanların temelini oluşturur.Bu tür yalanlarda çocuk dikkat çekici bir şekilde kaygısız görünür.Okula karşı ilgisizdir, davtranışları çocuksudur.Duygusal ve Ahlaki bakımdan olgunluğa ulaşmamıştır.Çocuğun çok sık yalan söylemesi sürekli hırsızlık yapması önlem alınması gerektiği sinyallerini vermektedir.
 
8 - Çalma : Çalma davranışının büyük bölümü ailenin çocuğa mülkiyetle ilgili  kavram ve alışkanlıkları kazandıramamasından kaynaklanmaktadır.Bu tür çocuklarda çalmanın yanı sıra suç teşkil edecek anti sosyal davranışlar da görülmektedir.Çocukta doğuştan mülkiyet kavramı yoktur.Aile bunu zaman içinde çocuğa aşılamalıdır.Ailede değer verilen , kendisine ait bir odası oyuncakları ve eşyası olan çocuklarda çalma davranışına pek rastlanmaz.
 
Pedagog Ali Çankırılı / Çocuk Resimlerinin Dili kitabından ....
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık