İŞTAHSIZ ÇOCUK

İştahsız çocuk, günlük harcadığı enerjiyi beslenme yoluyla yerine koyamayan ve bu nedenle yaşıtlarına göre gelişme geriliği gösteren çocuk olarak tanımlanabilir.

 İŞTAHSIZ ÇOCUK
  • 13 Haziran 2016, Pazartesi 22:25

  Doktorlara göre gerçek iştahsızlık nedir? Annelere göre nedir?

İştahsız çocuk, günlük harcadığı enerjiyi beslenme yoluyla yerine koyamayan ve bu nedenle yaşıtlarına göre gelişme geriliği gösteren çocuk olarak tanımlanabilir.  Anneler genelde çocuklarının iştahsız olduğunu düşünür. Çünkü çocuklarının kendi istedikleri porsiyonlarda yemek yemelerini bekler ve karşılığını göremeyince durumu ‘çocuğum iştahsız ‘ veya  ‘çocuğum hiçbir şey yemiyor ‘ olarak nitelendirirler. Oysa çocuk kendine yetecek, büyümesini sağlayacak kadar yiyorsa problem yoktur.

Çocuklardaki iştahsızlığın nedenleri neler olabilir?

İştahsız bir çocuğun, öncelikle büyüme ve gelişmesinin yaşına göre uygun olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Daha sonra iştahsızlık fiziksel açıdan kontrol edilmeli ve kansızlık, bağırsak parazitleri, çinko eksikliği, yüksek ateş, kulak ve boğaz ağrısı, nefes almayı güçleştiren nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları gibi problemlerin olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer fiziksel açıdan problem görünmüyorsa, iştahsızlık probleminin psikolojik olabileceği akla gelmelidir. Çocuğun iç dünyasında yaşadığı bir üzüntü, kıskançlık, nefret ve endişe yemek yememeye neden olabilir. Bir başka neden olarak da ebeveynlerin yaptığı iştahsızlığa yol açan bazı davranışlar aşağıdaki gibidir;

-          Aç olmasa da çocuğu yemeye zorlama
 

-          İstemediği gıdaları zorla yedirmeye çalışma
 

-          Çocuğa yanlış örnek oluşturma: Çocuklar, ailedeki beslenme alışkanlıklarından etkilenirler. Süt içmeyen bir anne babanın çocuğuna süt içirmesi veya kendisi kola içerken çocuğa yasaklaması zor olacaktır. Evdeki sağlıklı, dengeli beslenme alışkanlıkları hemen değilse de bir gün mutlaka çocuğun tercihlerinde etkili olacaktır.
 

-          Fazla süt veya meyve suyu ile iştahın kapanmasına yol açma

 

-          Çocuğa erişkin porsiyonu sunma

 

-          Gıdayı ödül veya ceza olarak kullanma
 

-          Olumsuz davranışı pekiştirme: Çocuklar, bazen de büyüklerin dikkatini çekmek için yemekteki olumsuz davranışları kullanabilirler. Çünkü iştahsızlık her zaman anne babanın dikkatini çeker. Eğer, bu tuzağa düşerseniz, çocuğunuz dikkat çektiği için bile iştahsız olabilir. Özellikle sofrada, onun yemedikleri hakkında yorumlar yapmaktan, ısrarcı olmaktan kaçınmak doğru olacaktır.

 

İşte iştah artırmanın yolları:


Yemek öncesinde:


• Çocukların aşırı yorgun ve uykulu oldukları zaman iştahları olmadığı için yemek saatlerini buna göre düzenleyin.
• Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar.

• Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta ve gazlı-şekerli içecekleri kesinlikle vermeyin. Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir.
 

Yemek sırasında:

• Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, onu ödüllendirmeyin veya ceza vermeyin. Sanılanın aksine bu davranışlar çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler.

• Çocuğunuz yemek zamanında mama sandalyesine oturarak ve aile sofrasına katılarak yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu görerek öğrenmeli. Dikkatli olun, büyük kardeşlerinin ve aile büyüklerinin sofraya oturmaması, yemek seçmesi ve yemekleri beğenmemeleri çocuğunuzun yeme alışkanlıkları üzerinde olumsuz etki yapabilir.

• Yemeği televizyon olmayan, dikkatinin dağılmayacağı sessiz bir ortamda yedirin. Yemek zamanının güzel geçmesine özen gösterin.
 

• Çocuklar 1,5 yaşından sonra çatal kaşık kullanabilirler, dolayısıyla bu yaştan sonra kendi kendine yemesini desteklemek için kaşığı ağzına vermektense eline verip, yemesini bekleyin. Böylece yediği yemekler konusunda karar verme hakkının kendisinde olduğunu düşünecektir.

• Tabağı tepeleme doldurmak görüntü açısından itici gelebileceği için porsiyonları ufak tutun.

• Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği besinleri tercih edin. Zorlamadan değişik yemek çeşitlerine alıştırarak tek bir besin türüne bağımlı kalmasını önleyin. Örneğin, aşırı miktarda süt tüketimi birçok besini reddetmesine yol açar.

• Çocuğunuz sizin beğendiğiniz yemek düzenini ve çeşidini benimsemek zorunda değil, kendi çeşidini kendisinin bulmasına izin verin.

• Acele yedirmek, yemek yemeğe yeterli zaman tanınmaması ya da tam tersine yemek süresini çok uzatmak (yarım saat normal bir süredir) ve yemeği döktüğünde tepki verilmesi çocuğunuzu olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu tür davranışlardan sakının. 

• Yemeğin aşırı soğuk ya da sıcak olmamasına dikkat edin. Ayrıca birçok çocuk yemekte birbirine karışmış şeyleri reddeder, çok pişirilmiş ve tadı bozuk yemekleri yemezler. Bu noktayı da göz ardı etmeyin.

• Bu yaşlarda yemek seçme de sık rastlandığı için yemek çeşidini arttırın. Yemek istemiyorsa yiyecekleri önünden alın, tepki göstermeyin, korkutmayın. Tekrar yemek isterse aynı yiyeceği önüne koyun, tekrar istemezse bir öğün başka yemek vermeyin. Alışkanlık yaratacağı için yemediği zaman aç kalacak endişesiyle süt ve sevdiği içecekleri vermeyin.

• Yemek yerken parmaklarını kullanmasına, yemeklerle oynamasına, etrafı dağıtmasına göz yumun, engellemeyin.

• Doyduğuna dair bir işaret aldığınız an yemesini durdurun, son lokmasına kadar yedirmek zorunda değilsiniz.

 

·         Evde çocuğunuz için yemeklerin önüne geçen atıştırmalıkları bulundurmayın.

 

·         Sevmediği besinleri farklı tatlarda ve görsellerde denetin. Örneğin;
 

Süt içmek istemiyorsa

• Bazı çocuklar sütü soğuk bazıları ise sıcak ya da ılık sever. Çocuğunuzun sütü nasıl sevdiğini deneyerek bulun.
• Sütü renkli ve desenli bardağın içine koyun ve bardağına renkli bir kamış yerleştirin.
• Sütlaç ve muhallebi gibi tatlılar yapın.
• İçmemekte direniyorsa ısrar etmeyin; çünkü yoğurt, peynir, et ve yumurta ile de çocuğunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

 

Et yemek istemiyorsa


• Köfte sert geliyorsa, dolmalara kıyma ekleyin.
• Kırmızı et sevmiyorsa, balık ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin.
• Makarna seviyorsa üzerine kıymalı sos yapın.
• Çok sık olmamak kaydıyla kıymalı börek yedirin.
• Yumurta sarısı, yoğurt, süt ve peynir de et yerine geçebilir.

 

Sebze yemek istemiyorsa


• Salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak, çubuk biçiminde hazırlayın. Bu şekilde sunum çocuğunuzun hoşuna gidebilir.
• Sevdiği yemeklere, örneğin çorbalara, köftelere ya da soslara rendelenmiş olarak sebze ekleyin, çocuğunuz bunu fark etmeden yer.
• Evde siz de sebze yemekleri yiyin, böylelikle sizden görerek zamanla sebze yemeye alışır.

 

Çocukların İştahını  açacak günlük menü örneği;

Kahvaltı Seçenekleri

1 çay bardağı süt veya 1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu
1 yumurta ve 1 dilim peynirle yapılmış omlet
1 dilim çavdar ekmeği

 Ara Öğün

Meyve

Öğlen Yemeği Seçenekleri

Kabak Dolması / Biber Dolması + Yoğurt

Veya

Mercimekli Bulgur Pilavı + Cacık

Veya

Sebzeli Köfte + Ayran + 1 dilim çavdar ekmeği

 Ara Öğün

Ev yapımı meyveli yoğurt

Veya

Sütlü Tatlı

Veya

Ev yapımı kek/poğaça + 1 çay bardağı süt/1 su bardağı ayran

 Akşam Yemeği Seçenekleri

Kıymalı Sebze Çorbası +  1 dilim çavdar ekmeği

Veya

Et Suyuna / Tavuk Suyuna Çorba

Veya

Yoğurtlu Çorba ( Nohutlu )

Menü Tarifi: “Rio Karnavalı”

Ø  Malzemeler: 1 adet havuç

Ø  1 adet patates

Ø  1 adet domates

Ø  2 çorba kaşığı zeytinyağı

Ø  2 adet yumurta

Ø  50 g kaşar peyniri

Ø  1 çay kaşığı kekik

Ø  1 çay kaşığı kuru nane

Ø  Tuz karabiber (arzuya göre)

 

Hazırlanışı:

1)      Patatesler ve havuçları soyunuz, yıkayıp kurulayıp küçük küpler şekelinde doğrayınız

2)      Zeytinyağını bir tavada kızdırınız patates ve havuçları ilave ediniz, pembeleşinceye kadar orta ateşte 10-15 dakika kavurmaya devam ediniz.

3)      Karıştırma kabının içinde yumurtaları çırpın kavrulmuş patates ve havuçlara yumurtaları ekleyiniz.

4)      Omletin bir yüzünü 2-3 dakika, daha sonra diğer yüzünü 2-3 dakika pişiriniz

5)      Ateşten alınız; tuz, karabiber, kekik ve naneyi ekleyip üzerine rendelenmiş kaşarı serpiştiriniz.

6)      Omlet ılıdıktan sonra dilimleyip domates ile süsleyiniz.

Kalori: 585 kkal

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık